Hei,
ajattelin alustavasti kysellä periaatteellista kiinnostusta osallistua OGN-vastaanottimeen tarvittavien komponenttien yhteishankintaan. Mikäli kiinnostuneita löytyisi riittävä määrä, tilaisimme erän käytännössä hyviksi todettuja komponentteja (kaikki asemaan tarvittava) ja hakisimme hankintaan myös PT:n tukea.
Tarkkaa hintaa yhdelle sarjalle ei ole mahdollista antaa ennen kokonaismäärän selviämistä, mutta koska valitut komponentit eivät ole halvimpia mahdollisia, arvio asettuu 200 - 300 EUR haarukkaan. Ja tästä sitten mahdollinen tuki pois.
Komponenttien hankkijoille on luonnollisesti tarjolla apua asemien pystyttämisen mahdollisiin haasteisiin.
Jos periaatteessa kuviosta kiinnostuneita löytyy riittävän paljon, voin laskea auki tänne tarkemman kustannusarvion, jonka pohjalta sitten voisi antaa sitovamman tiedon osallistumisesta. Kiinnostuksen voisi mielellään ilmaista tähän ketjuun vastaamalla.
Terveisin Veli-Matti Karppinen ja Matti Björklund
PS. Seuraavasta Ilmailusta kannattaa etsiskellä asiaan mahdollisesti liittyvää tarinointia...
Yhteishankinta uusien OGN-aseminen materiaaleille
Yhteishankinta uusien OGN-aseminen materiaaleille
Ventti / PIY, OIK, VLK, ISK, HYIK
Re: Yhteishankinta uusien OGN-aseminen materiaaleille
Mulla olisi katsottuna muutama (2) sijoituspaikka strategisiin sijainteihin (esim. Syrjäntaka) tänne etelään. Isännät eivät ilmaile mutta muuten projektille myötämielisiä.
Eli jos PT:ltä heruu järkevä määrä tukea niin voisin ottaa pari satsia. Tai parhaimmillaan jopa neljä.
Eli jos PT:ltä heruu järkevä määrä tukea niin voisin ottaa pari satsia. Tai parhaimmillaan jopa neljä.